Koncert pt. „Co w Cygańskiej duszy gra?”

We wtorek 21 listopada 2017 najmłodsza grupa wiekowa 0-3 uczestniczyła w koncercie pt. „Co w Cygańskiej duszy gra?” Dzieci poznały niezwykłą muzykę i kulturę Romską. Z Cyganami przemierzyły pół Europy, by odnaleźć radość, pasję i smutek. Dzieci poznały historię mniejszości romskiej, zwyczaje i obrzędy, styl i warunki życia rodzin romskich oraz wysłuchały pięknych, rytmicznych utworów wykonanych w języku Romów. Dowiedziały się, że Romowie stanowią mniejszość etniczną, to znaczy grupę ludzi, która nie posiada i nigdy nie posiadała własnego państwa, ale mają swoją flagę oraz hymn. Uczennice naszej szkoły wcieliły się w role cygańskich tancerek, a chłopcy kreowali postaci muzyków z taboru. Uczniowie poznali instrumenty charakterystyczne dla cygańskich rytmów: akordeon, skrzypce, gitarę, jak też wysłuchali i obejrzeli „czardasza” – tańca węgierskiego, chętnie tańczonego przez Romów.

Tekst: Emilia Łęczkowska, Maria Waniewska

cygan1 (100 kB)