Etap wojewódzki
Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W dniach 11 i 12 maja 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku uczestniczyli w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Garczynie. Do tego etapu zakwalifikowały się zarówno szkoła podstawowa jak i oddziały gimnazjalne. Drużyny wystąpiły w składach: Bartosz Sowiński, Jonasz Kenigsman, Martyna Loda i Marysia Jalowska oraz Filip Tkaczyk, Oliwia Żuchowska i Paulina Machcińska.
Wyjazd był w piątek rano spod szkoły. Na miejscu czekały na nich konkurencje przeprowadzane pod czujnym okiem funkcjonariuszy Policji. Szkoły podstawowe zaczynały od miasteczka ruchu drogowego, a odziały gimnazjalne pokonywały w tym czasie rowerowy tor przeszkód. Po zakończeniu obu konkurencji przez wszystkie zespoły, nastąpiła przerwa na zakwaterowanie się drużyn do swoich domków. Po rozpakowaniu zawodnicy wraz z opiekunami udawali się na obiad.
Po obiedzie, zawodnicy znowu przystępowali do konkurencji, tylko tym razem szkoły podstawowe zmagały się się z rowerowym torem przeszkód, a odziały gimnazjalne z miasteczkiem ruchu drogowego. (Co prawda, konkurencje zostały na chwilę przerwane przez nagłe opady gradu. Jednak szybko zostały one wznowione) Na zespoły czekał jeszcze sprawdzian praktyczny z pierwszej pomocy. Zawodnicy, jak się później okazało musieli wykonać resuscytację na manekinie albo zrobić boczną ustaloną. Drużyny, które wykonały swoje zadania, miały już do końca dnia czas wolny.
Ośrodek zapewniał wiele atrakcji. Goście mogli podziwiać piękne jezioro położone w środku lasu. Do dyspozycji były także kajaki i małe żaglówki. Wieczorem uczniowie wiedząc, że następnego dnia czeka ich test wiedzy, czytali kodeksy, żeby ostatni raz powtórzyć sobie wszystkie znaki i definicje. Rano od 800 do 900 goście mieli czas na zjedzenie śniadania, a następnie każdy uczestnik przystępował do ostatniej konkurencji-testu wiedzy. Składał się on z dwóch części, z wiedzy ogólnej i ze skrzyżowań. Uczestnicy mieli na rozwiązanie testu 40 lub 45 minut, w zależności czy są to szkoły podstawowe czy odziały gimnazjalne. Po napisaniu obu części, w trakcie sprawdzania testów zawodnicy mogli popływać kajakami lub odpocząć i poczekać na wyniki.
Po podliczeniu wszystkich punktów, zespoły zebrały się na uroczystym zakończeniu. Obie nasze drużyny spisały się znakomicie. Szkoła Podstawowa wywalczyła 9. miejsce na 21 zespołów, a odziały gimnazjalne zajęły 6. miejsce także na 21 drużyn. Indywidualnie wysokie 3. miejsce zajęła Paulina Machcińska z klasy 3a.
W godzinach popołudniowych nastąpiło wykwaterowanie i wyjazd z Garczyna. Dwie godziny później uczniowie byli już w Malborku.
Impreza była udana pod względem organizacyjnym oraz sukcesów, które uczniowie osiągnęli. Podsumowując, wszyscy bawili się tam świetnie a wspomnienia z tych zawodów zostaną z nimi na długo.

Tekst: Paulina Machcińska

woj2 (131 kB)