Yuliia Borova – wolontariuszka z Ukrainy w naszej szkole!

julia (18 kB) Od października w naszej szkole pojawiła się Yuliia Borova – wolontariuszka z Ukrainy, która wspomaga nas w ramach programu Erasmus+. Jest magistrem filologii ukraińskiej. Wykształcenie zdobyła w Narodowym Uniwersytecie im. Jurija Fedkowycza w Czerniowcach (Ukraina). Pracowała jako nauczyciel języka ukraińskiego w jednym z rodzimych gimnazjów, a potem jako au pair w Holandii. Tam też śpiewała w ukraińskim chórze "Chervoni Korali" („Czerwone korale”) i aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Ukraińców. Następnie wróciła do swojego kraju, aby znów pracować jako nauczyciel w prywatnym Centrum Rozwoju Dziecka „Iriska”. Była również katechetką.
Dwa lata udzielała się jako lider ukraińskiej organizacji młodzieżowej „Obnova” („Odnowienie”), działającej na zasadzie wolontariatu. Organizowali wiele społecznych i kulturalnych wydarzeń, wśród których wyróżnia się międzynarodowy folklorystyczny festiwal „Obnova-Fest”.
Yuliia o sobie: „Przyjemność sprawiają mi piesze wycieczki, podróże, gotowanie i czytanie książek. Mój ulubiony kolor to niebieski. Bardzo lubię Polskę, Polaków i polską kuchnię! Uwielbiam pracować z dziećmi i nie wyobrażam sobie innego zajęcia. Chcę być w tym tak dobra, jak tylko potrafię.”
W naszej szkole Yuliia będzie przede wszystkim współpracowała z wychowawczyniami świetlicy i pomagała w pracy w bibliotece. Oprócz tego będzie ją można spotkać na zajęciach pozalekcyjnych i klasowych wycieczkach. Na pewno pojawi się również na najważniejszych apelach i imprezach szkolnych (Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych, Festyn Środowiskowy).

Tekst: Maciej Kloc