XVII Powiatowy Konkurs Amatorskich Zespołów Teatralnych pod hasłem:

Młodzi artyści - Niepodległej

Ojczyzna - to brzmi dumnie - szczególnie wtedy, gdy jest wolna, niepodległa. W hołdzie dla Niej młodzi artyści zaprezentowali swoje zdolności twórcze podczas XVII Powiatowego Konkursu Amatorskich Zespołów Teatralnych pod hasłem „Do kraju tego… tęskno mi, Panie…”, który odbył się 22.11.2018r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Krasickiego w Malborku.
Innowacją tegorocznej edycji było wprowadzenie obrazu jako tła, scenografii – na zasadzie stop-klatki. Uczniowie SP2 pod kierunkiem pani Izabeli Tulskiej, autorki pomysłu, kreowali postacie z obrazu Józefa Chełmońskiego „Bociany”.
W przeglądzie wzięło udział 10 zespołów teatralnych ze szkół podstawowych powiatu malborskiego, a ich występy oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii klas I-III oraz klas IV-VIII. Jurorzy zwracali uwagę między innymi, na kulturę słowa wykonawców, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Młodzi aktorzy swoim zaangażowaniem, grą aktorską, patriotyczną postawą udowodnili, iż Ojczyznę można kochać na różne sposoby i w różnych okolicznościach.
Laureaci konkursu:
W kategorii klas I-III
I miejsce – zespół Świetliki ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku, tytuł przedstawienia: „Pożegnanie Ojczyzny”.
II miejsce - zespół Szczęśliwa 12 ze Szkoły Podstawowej w Lichnowach, tytuł przedstawienia: „Do kraju tego… tęskno mi, Panie…”.
III miejsce - zespół Szósteczki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Malborku; tytuł przedstawienia: „Na polskiej wsi”.
W kategorii klas IV –VIII
I miejsce – zespół SILOE ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku; tytuł przedstawienia: „Chleba naszego…”
II miejsce - zespół Atrapa ze Szkoły Podstawowej w Starym Polu; tytuł przedstawienia „Jak tęsknić to tylko za Polską".
III miejsce - zespół Kaziki, ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Malborku; tytuł przedstawienia: „Być dzielnym człowiekiem”.
Wyróżnienie otrzymał zespół: Bo-My ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Malborku za przedstawienie „Nasza Niepodległa”.
W obu kategoriach wiekowych wręczono również nagrody za najlepszą grę aktorską. W grupie wiekowej I-III nagrodzeni zostali Gabriela Sztejner SP5 i Noa Sakutov SP5, natomiast w grupie wiekowej IV-VIII Amelia Klimkosz z SP9 oraz Mateusz Jędrzejewski z SP Stare Pole.

Koordynator konkursu i autor projektu: Elżbieta Kazimierczyk