SP2Malbork

Wymiana uczniowska w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku

wymiana1 (68 kB)

W dniach 24.09.-29.09.2018 gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku grupę młodzieży z niemieckiego miasta Monheim nad Renem. W wymianie uczestniczyło 12 uczniów ze szkoły Sekundarschule Monheim, którzy przybyli wraz z trójką nauczycieli oraz wicedyrektorem szkoły, panem Martinem Paeslackiem. Głównym celem projektu była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, uczenie tolerancji oraz przełamywanie barier. Projekt miał zachęcić młodzież do budowania osobistych kontaktów i przyjaźni.
Podczas pięciu dni dwunastoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 realizowała wraz z niemieckimi rówieśnikami wspólny program wymiany, odbywający się pod hasłem „Przyjaźnie budują mosty”. Podczas pierwszego dnia uczniowie obu szkoł wzięli udział w zajęciach służących wzajemnemu poznaniu się oraz spotkali się na ognisku integracyjnym. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Muzeum II Wojny Światowej, Starego Miasta w Gdańsku oraz na zakupach w galerii handlowej.
W środę nie zabrakło kolejnych atrakcji. Dzień rozpoczął się obchodami Europejskiego Dnia Języków, który w tym roku obfitował w wielu zagranicznych gości: z Niemiec, Turcji, Serbii oraz Węgier. Dzięki temu wydarzeniu można było dowiedzieć się więcej na temat wymienionych krajów, nauczyć się podstawowych zwrotów oraz posmakować specjałów kuchni. Po południu uczniowie spotkali się z Burmistrzem Miasta Malborka, panem Markiem Charzewskim. W trakcie tego spotkania pani dyrektor Krystyna Prokopowicz oraz pan Martin Paeslack podpisali umowę partnerstwa pomiędzy obu szkołami. Następnie uczestnicy wymiany zwiedzili wspólnie malborski zamek. Dzień zakończyła uroczysta kolacja u pani Marii Prior- Nowak.
W czwartek uczniowie wzięli udział w anglojęzycznych warsztatach w Muzeum Stutthof. W grupach polsko-niemieckich uczestnicy wymiany zmierzyli się z trudnym tematem dotyczącym naszej wspólnej historii. Podczas zajęć każda z grup samodzielnie zdobywała informacje oraz przygotowała plakat i krótką prezentację ma temat obozu Stutthof. Po warsztatach nadszedł czas na obiad i złapanie oddechu nad morzem. Wieczór zakończył się wspólną grą w kręgle.
Piątek był ostatnim dniem wymiany. Dzień rozpoczął się zajęciami w szkole, podczas których uczniowie podsumowali wspólny pobyt oraz spotkali się z dyrekcją szkoły. Ostatnim punktem programu były warsztaty ceramiczne w Szkole Łacińskiej. O godzinie 3 w nocy nadszedł czas pożegnania i niemieccy uczestnicy wymiany odjechali na lotnisko do Gdańska. Wymiana uczniowska był doskonałą okazją do poznania i nawiązania bliższych kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej. Dzięki wspólnym zajęciom uczniowie mogli poznać siebie, porozmawiać na temat podobieństw i odmienności kulturowych oraz wspólnej historii obu krajów. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia motywacji uczniów do uczenia się języków obcych. Nauczyciele z obu szkół wymienili się doświadczeniami, które będą mogli wykorzystać w dalszej pracy. Wymiana odbyła się dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tekst: Anna Linkner-Suska

wymiana2 (59 kB)

wymiana6 (58 kB)

wymiana8 (76 kB)

wymiana9 (107 kB)

wymiana12 (60 kB)

wymiana14 (55 kB)

wymiana15 (52 kB)

wymiana17 (73 kB)

wymiana23 (50 kB)

wymiana26 (66 kB)

wymiana30 (38 kB)

wymiana31 (62 kB)