Wymiana uczniowska w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku

wymiana1 (68 kB)

W dniach 24.09.-29.09.2018 gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku grupę młodzieży z niemieckiego miasta Monheim nad Renem. W wymianie uczestniczyło 12 uczniów ze szkoły Sekundarschule Monheim, którzy przybyli wraz z trójką nauczycieli oraz wicedyrektorem szkoły, panem Martinem Paeslackiem. Głównym celem projektu była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, uczenie tolerancji oraz przełamywanie barier. Projekt miał zachęcić młodzież do budowania osobistych kontaktów i przyjaźni.
Podczas pięciu dni dwunastoosobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 realizowała wraz z niemieckimi rówieśnikami wspólny program wymiany, odbywający się pod hasłem „Przyjaźnie budują mosty”. Podczas pierwszego dnia uczniowie obu szkoł wzięli udział w zajęciach służących wzajemnemu poznaniu się oraz spotkali się na ognisku integracyjnym. Kolejny dzień upłynął na zwiedzaniu Muzeum II Wojny Światowej, Starego Miasta w Gdańsku oraz na zakupach w galerii handlowej.
W środę nie zabrakło kolejnych atrakcji. Dzień rozpoczął się obchodami Europejskiego Dnia Języków, który w tym roku obfitował w wielu zagranicznych gości: z Niemiec, Turcji, Serbii oraz Węgier. Dzięki temu wydarzeniu można było dowiedzieć się więcej na temat wymienionych krajów, nauczyć się podstawowych zwrotów oraz posmakować specjałów kuchni. Po południu uczniowie spotkali się z Burmistrzem Miasta Malborka, panem Markiem Charzewskim. W trakcie tego spotkania pani dyrektor Krystyna Prokopowicz oraz pan Martin Paeslack podpisali umowę partnerstwa pomiędzy obu szkołami. Następnie uczestnicy wymiany zwiedzili wspólnie malborski zamek. Dzień zakończyła uroczysta kolacja u pani Marii Prior- Nowak.
W czwartek uczniowie wzięli udział w anglojęzycznych warsztatach w Muzeum Stutthof. W grupach polsko-niemieckich uczestnicy wymiany zmierzyli się z trudnym tematem dotyczącym naszej wspólnej historii. Podczas zajęć każda z grup samodzielnie zdobywała informacje oraz przygotowała plakat i krótką prezentację ma temat obozu Stutthof. Po warsztatach nadszedł czas na obiad i złapanie oddechu nad morzem. Wieczór zakończył się wspólną grą w kręgle.
Piątek był ostatnim dniem wymiany. Dzień rozpoczął się zajęciami w szkole, podczas których uczniowie podsumowali wspólny pobyt oraz spotkali się z dyrekcją szkoły. Ostatnim punktem programu były warsztaty ceramiczne w Szkole Łacińskiej. O godzinie 3 w nocy nadszedł czas pożegnania i niemieccy uczestnicy wymiany odjechali na lotnisko do Gdańska. Wymiana uczniowska był doskonałą okazją do poznania i nawiązania bliższych kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej. Dzięki wspólnym zajęciom uczniowie mogli poznać siebie, porozmawiać na temat podobieństw i odmienności kulturowych oraz wspólnej historii obu krajów. Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia motywacji uczniów do uczenia się języków obcych. Nauczyciele z obu szkół wymienili się doświadczeniami, które będą mogli wykorzystać w dalszej pracy. Wymiana odbyła się dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Tekst: Anna Linkner-Suska

wymiana2 (59 kB)