![]()
Na północy od miasta Marienburg, poza torami kolejowymi, parkiem, dzielnicą domków pracowniczych i koszarami wojskowymi było duże gospodarstwo rolne Sandhof, skupiające wokół nowych mieszkańców.
Pierwsza szkoła w tej dzielnicy znajdowała się w obecnym budynku apteki i Rejonowej Przychodni Zdrowia. Budynek ten z trudem mieścił wszystkich uczniów. Pod koniec 1928 roku w Sandhofie, naprzeciwko szkoły, po drugiej stronie szosy został oddany do użytku największy budynek w tej dzielnicy. Pomógł on objąć nauczaniem dzieci uczące się dotychczas w różnych nieodpowiednich izbach, np. koszarowych. W nowym obiekcie naukę rozpoczęła młodzież ewangelicka, a w starym pozostało 5 klas szkoły katolickiej.
Podział szkoły na wyznaniowe trwał do 1939 roku. Stworzono wówczas oddzielne szkoły: dla chłopców w nowym budynku, a dla dziewcząt w starym.
Po zakończeniu działań wojennych ziemie pruskie wróciły do Polski. Marienburg stał się Malborkiem. A tereny Sandhofu i okolicznej wioski Sanddorf otrzymały nazwę Piaski i zostały włączone do miasta.
W zdewastowanych budynkach szkoły poniemieckiej rozpoczęto prace porządkowe. Szkole nadano numer 2. Już 4 września 1945 roku w szkole na Piaskach zadźwięczał dzwonek dla polskich uczniów.
Zmieniająca się sytuacja polityczno-społeczna kraju w końcu lat 80-tych i początku 90-tych spowodowała, zniknięcie z kalendarza niektórych imprez szkolnych. Pojawiły się nowe okazje do świętowania: po raz pierwszy 11 XI 1989 roku obchodzono bardzo uroczyście 70 rocznicę Odzyskania Niepodległości, zaś w 1991 roku 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obydwa święta weszły na stałe do kalendarza szkolnych uroczystości.
Kolejne rocznice nadania imienia szkole są obchodzone razem ze świętem Konstytucji 3 Maja, ponieważ Ignacy Krasicki był znaczącym obywatelem epoki oświecenia. 2 V 1995 roku obchodzono szczególnie uroczyście 50-lecie szkoły. Do tego jubileuszu przygotowywano się do początku ówczesnego roku szkolnego. Dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej. W roku 1999 w wyniku Reformy Oświaty w budynku zachodnim utworzono Gimnazjum nr 2, zaś budynek wschodni pozostał Szkole Podstawowej nr 2. Z sali gimnastycznej i boisk szkoły korzystały wspólnie. Obok siebie, ale jako samodzielne placówki szkoły trwały do 31 sierpnia 2011r. Z dniem 1 września 2011r., uchwałą Rady Miasta Malborka (NR VII/67/11 z dnia 20 kwietnia 2011 r.), z Gimnazjum nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 utworzony został Zespół Szkół Nr 2 w Malborku. Szkoła podstawowa wchodząca w skład Zespołu nosiła pełną nazwę w brzmieniu: Zespół Szkół Nr 2 Na mocy ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. z dniem 01 stycznia 2017 roku wprowadzona została reforma edukacji, w efekcie której w roku szkolnym 2017/2018 gimnazja zostały zlikwidowane. Tak oto dnia 01 września 2017 roku z Zespołu Szkół nr 2 pozostała Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi klas II i III, która wzorem lat minionych staje się szkołą ośmioletnią. * Część informacji zaczerpnięto z pracy magisterskiej Magdaleny Karch pt."Działalność Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Krasickiego w Malborku w latach 1985-1995" |