105 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2023 roku Polacy świętować będą kolejną – 105 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Szkole Podstawowej nr 2 świętowanie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego już się rozpoczęło.

W piątek, 15 grudnia na szkolnych korytarzach pojawił się kolorowy, pełen powstańczych flag i emblematów pochód. Uczniowie z koła historycznego, wspierani przez kolegów z klasy 4b okazali dumę ze zwycięskiej insurekcji, która Wielkopolsce dała wolność. Głównymi bohaterami małej manifestacji byli: Ignacy Paderewski, jego żona Helena, wódz Stanisław Taczak oraz powstańcy i dzieci z biało czerwonymi flagami, a także eleganckie damy i dżentelmeni w strojach retro. Korowód udał się do sali najmłodszych uczniów.

Dzieci z zerówki z entuzjazmem przyjęły gości. Maluchy dowiedziały się jakie narodowe święto nadchodzi, a także poznały postać związanego z Malborkiem generała Stanisława Taczaka. Bardzo chętnie przymierzały czapki i kapelusze.

Temat powstania pojawił się także na lekcjach historii. Uczniowie z klas piątych i szóstych tworzyli kartki pocztowe dla powstańca, czwartoklasiści malowali powstańcze kolorowanki.

Uczniowie z klasy 6c w teatrze powstańczym obejrzeli występ Filipa, który wcielił się w postać Ignacego Paderewskiego przemawiającego z okna Hotelu Bazar.

Po obejrzeniu edukacyjnego filmu na stronie www.27grudnia z zaangażowaniem wykonali słynne wielkopolskie rogatywki, czapki wojskowe z daszkiem i rogatą kwadratową górą.

Starsi uczniowie wysłuchali wykładu o Powstaniu Wielkopolskim przygotowanego przez p. L. Krzyżosiak oraz zapoznali się z okolicznościowym wydaniem Kuriera Powstańczego. Obejrzeli również wystawę książek i artykułów z gazet oraz kolekcję pocztówek autorstwa Leona Prauzińskiego przedstawiających sceny batalistyczne z Powstania Wielkopolskiego.

Nasi uczniowie są już gotowi do obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. I Ty możesz wykonać powstańczą rogatywkę, zaglądając na stronę https://27grudnia.pl/aktualnosci-tegoroczna-edycja/malipowstancyna102

Teskt i zdjęcia Lidia Krzyżosiak

Data dodania: 2023-12-15 20:47:22