Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Apele z okazji Święta 3 Maja

Apele z okazji Święta 3 Maja

„Zabawy przyjemne i pożyteczne” to tygodnik, który ukazywał się w Warszawie w czasach stanisławowskich. Dla grupy wiekowej 4-8 ten tytuł stał się motywem przewodnim obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczciliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji na wesoło.
W auli pojawili się: Król Stanisław August Poniatowski i Hugo Kołłataj. Nie mogło zabraknąć patrona naszej szkoły Ignacego Krasickiego. Na specjalne zaproszenie króla Stasia przybył nadworny malarz Marcello Bacciarelli, który natychmiast przystąpił do pracy.
Uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami obejrzeli prezentację o naszej Dumie Narodowej. Szczęśliwcy, którym udało się zdobyć los na ocenę '6' z historii odpowiedzieli na konkursowe pytania.
Nie zabrakło tańca ludowego ”W moim ogródeczku…” w brawurowym wykonaniu grupy tanecznej p. M. Woźniak. Dziewczęta z klasy 5c pięknie zaśpiewały utwór o treści patriotycznej.
Działo się bardzo dużo. Patrycja z klasy 4b zaprezentowała bajkę Ignacego Krasickiego „Kulawy i ślepy”, do której uczniowie wykonali slalom. Były tańce: nieoczywiste belgijka, makarena i Gangnam Style pod dyktando króla, oraz tradycyjny polonez, w którym w pierwszej parze szli p. Lidia z królem Stasiem.
Na uczniów czekało mnóstwo gier stolikowych: warcaby - zwolennicy kontra przeciwnicy Konstytucji, memory w kilku wersjach, bingo majowe, koło fortuny, labirynty prowadzące do Konstytucji, wykreślanki, zamienione słowa, historyczne gry karciane, string-art w barwach biało – czerwonych.
Aleja gwiazd oświecenia, wielkie i małe puzzle przedstawiające obraz Jana Matejki, zaplecek królewskiego tronu z opowieścią o zaginionych orzełkach, kolorowanki. Uczniowie z klas mieszanych namalowali własną wersję obrazu Konstytucja 3 maja. Chętni mogli przywdziać barokowe peruki, sfotografować się z królem lub biskupem, nałożyć suknię balową, stworzyć własną kompozycję klasycystyczną.
Mistrz Jan S. jako malarz Marcello Bacciarelli przez całą imprezę tworzył dzieło p.t. Studium wołów. Wspaniała praca zajmie poczytne miejsce w sali do historii i mamy nadzieję na rozwój kolekcji.
Imprezę od A do Z przygotowało Koło Historyczne wraz z pomysłodawcą, reżyserem i kierownikiem zamieszania panią Lidią Krzyżosiak. Większość gier stolikowych zostało wykonanych własnoręcznie, wiele z materiałów z odzysku, co nadało imprezie wydźwięk proekologiczny.
Patrycja, Venia, Ola, Daria, Zuzia, Krysia, Natalia, Nikola Nadia. Gościnie Filip, Dominik i Bruno, oraz Marta i Zuzia. W roli Bacciarellego Janek.
Wszystkim pomocnikom dziękujemy: panom Sebastianowi i Maćkowi oraz Antkowi za nagłośnienie i opiekę nad techniczną oprawą imprezy. Pani Małgosi za przygotowanie dziewcząt do tańca, paniom Basi, Sylwii i panu Leszkowi za pomoc w przygotowaniu i posprzątaniu auli.

 

tekst: Lidia Krzyżosiak

zdjęcia: Lidia Krzyżosiak, Nikola Czaja

Data dodania: 2024-04-24 19:43:32
Data edycji: 2024-04-25 09:44:09
Ilość wyświetleń: 298
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej