Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Apele z okazji Święta 3 Maja

Apele z okazji Święta 3 Maja

„Zabawy przyjemne i pożyteczne” to tygodnik, który ukazywał się w Warszawie w czasach stanisławowskich. Dla grupy wiekowej 4-8 ten tytuł stał się motywem przewodnim obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczciliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji na wesoło.
W auli pojawili się: Król Stanisław August Poniatowski i Hugo Kołłataj. Nie mogło zabraknąć patrona naszej szkoły Ignacego Krasickiego. Na specjalne zaproszenie króla Stasia przybył nadworny malarz Marcello Bacciarelli, który natychmiast przystąpił do pracy.
Uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami obejrzeli prezentację o naszej Dumie Narodowej. Szczęśliwcy, którym udało się zdobyć los na ocenę '6' z historii odpowiedzieli na konkursowe pytania.
Nie zabrakło tańca ludowego ”W moim ogródeczku…” w brawurowym wykonaniu grupy tanecznej p. M. Woźniak. Dziewczęta z klasy 5c pięknie zaśpiewały utwór o treści patriotycznej.
Działo się bardzo dużo. Patrycja z klasy 4b zaprezentowała bajkę Ignacego Krasickiego „Kulawy i ślepy”, do której uczniowie wykonali slalom. Były tańce: nieoczywiste belgijka, makarena i Gangnam Style pod dyktando króla, oraz tradycyjny polonez, w którym w pierwszej parze szli p. Lidia z królem Stasiem.
Na uczniów czekało mnóstwo gier stolikowych: warcaby - zwolennicy kontra przeciwnicy Konstytucji, memory w kilku wersjach, bingo majowe, koło fortuny, labirynty prowadzące do Konstytucji, wykreślanki, zamienione słowa, historyczne gry karciane, string-art w barwach biało – czerwonych.
Aleja gwiazd oświecenia, wielkie i małe puzzle przedstawiające obraz Jana Matejki, zaplecek królewskiego tronu z opowieścią o zaginionych orzełkach, kolorowanki. Uczniowie z klas mieszanych namalowali własną wersję obrazu Konstytucja 3 maja. Chętni mogli przywdziać barokowe peruki, sfotografować się z królem lub biskupem, nałożyć suknię balową, stworzyć własną kompozycję klasycystyczną.
Mistrz Jan S. jako malarz Marcello Bacciarelli przez całą imprezę tworzył dzieło p.t. Studium wołów. Wspaniała praca zajmie poczytne miejsce w sali do historii i mamy nadzieję na rozwój kolekcji.
Imprezę od A do Z przygotowało Koło Historyczne wraz z pomysłodawcą, reżyserem i kierownikiem zamieszania panią Lidią Krzyżosiak. Większość gier stolikowych zostało wykonanych własnoręcznie, wiele z materiałów z odzysku, co nadało imprezie wydźwięk proekologiczny.
Patrycja, Venia, Ola, Daria, Zuzia, Krysia, Natalia, Nikola Nadia. Gościnie Filip, Dominik i Bruno, oraz Marta i Zuzia. W roli Bacciarellego Janek.
Wszystkim pomocnikom dziękujemy: panom Sebastianowi i Maćkowi oraz Antkowi za nagłośnienie i opiekę nad techniczną oprawą imprezy. Pani Małgosi za przygotowanie dziewcząt do tańca, paniom Basi, Sylwii i panu Leszkowi za pomoc w przygotowaniu i posprzątaniu auli.

 

tekst: Lidia Krzyżosiak

zdjęcia: Lidia Krzyżosiak, Nikola Czaja

Data dodania: 2024-04-24 19:43:32
Data edycji: 2024-04-25 09:44:09
Ilość wyświetleń: 512
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej