Błażej Orliński – konstruktor, modernizator samolotów

Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpocząłem naukę w Technikum Elektrycznym ZSZ nr 4 w Malborku. Po zdaniu matury i ukończeniu technikum, rozpocząłem studia na Politechnice Gdańskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. Studia magisterskie ukończyłem w 2002 r. w specjalności Technologia Maszyn i Komputerowe Wspomaganie Produkcji.

Już na początku szkoły średniej, w wieku 16 lat, ukończyłem w Aeroklubie Elbląskim szkolenie, uprawniające mnie do samodzielnego wykonywania lotów na szybowcach.

W trakcie studiów, przy wsparciu ojca, powstała w naszym przydomowym warsztacie motolotnia, na której się wyszkoliłem. Sprzęt ten był tak dobry, że w 1998 r. przeleciał przez Bałtyk do Szwecji.

Po studiach pracowałem jako projektant w branży przemysłowej, jednocześnie dokształcając się w technice lotniczej. Po ukończeniu specjalistycznych kursów uzyskałem licencje mechanika lotniczego oraz pilota, które były dla mnie przepustką do branży lotniczej.

Zacząłem pracę jako mechanik lotniczy w małym aeroklubie, a po kilku latach zostałem zarządzającym techniką lotniczą w liniach lotniczych.

Przygoda z dużymi samolotami nie trwała długo, bo chęć stworzenia własnej firmy zajmującej się techniką wzięła górę. Na potrzeby takiej działalności wymyśliłem i współtworzyłem lotnisko, które dziś funkcjonuje pod nazwą EPMK (Europa Polska Malbork Kościeleczki).

Tak więc, od budowy repliki samolotu z I wojny światowej, przez budowę samolotu z napędem elektrycznym, dziś zajmuję się remontami głównymi oraz modernizacją samolotów w zakresie zabudowy nowoczesnego wyposażenia elektronicznego.

tekst i zdjęcie: Błażej Orliński

Data dodania: 2023-03-07 12:05:06