Centrum Naukowe Experyment

„Poczuj siłę” w EXPERYMENCIE

Dnia 21 kwietnia klasy: 6b, 5a oraz 4a pod opieką Małgorzaty Woźniak, Barbary Pietkiewicz, Anny Linkner-Suskiej oraz Sebastiana Olszewskiego wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

Klasy 6b oraz 4a uczestniczyły w zajęciach „Poczuj siłę”. Ich celem było zwrócenie uwagi uczniów na otaczające ich zjawiska fizyczne, a także ukazanie fizyki jako nauki bezpośrednio powiązanej z życiem codziennym. Uczestnicy poznali różne rodzaje sił: grawitacji, magnetyzmu, odśrodkowej, tarcia i wyporu oraz ich wzajemne zależności. W ramach praktycznego działania uczniowie wykonywali różne doświadczenia: m.in. wyznaczali wartość siły za pomocą siłomierza oraz dowiedzieli się, jak zbudować kompas.

Kl. 5 a uczestniczyła w zajęciach „Kryptonim Experyment”. Uczniowie rozwiązywali zagadki i łamigłówki o charakterze matematycznym oraz rozszyfrowywali zapisy w zakodowanych notatkach. Zajęcia prowadzone były są metodą escape room. Uczestnicy wcielili się rolę rekrutów na tajnych agentów i wykonywali szereg zadań. Aby rozwiązać kolejne łamigłówki musieli wykazać się spostrzegawczością i logicznym myśleniem, a także nawiązywać współpracę wewnątrz grupy.

Po zajęciach uczniowie mogli samodzielnie zapoznać się z wystawami na terenie EXPERYMENTU i spędzić miło czas zdobywając wiedzę poprzez obserwację i zabawę. Po emocjonującym pobycie w Centrum Nauki oraz po małym posiłku w pobliskiej galerii Riviera wszyscy wrócili szczęśliwie do domu.

Tekst Anna Linker-Suska

Zdjęcia Anna Linker-Suska, Sebastian Olszewski