Gala Wielkich Maratonów Czytelniczych

06 czerwca 2023r. odbyła się uroczysta gala, podczas której rozdano nagrody zwycięzcom Wielkich Maratonów Czytelniczych.

Z przyjemnością informuję że  z  SP2 Malbork wyróżnienia otrzymali:

Emila Tashi - Dziąbkowska kl. 6a  w WCM  „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” dla klas  4-6.

Krzysztof Promiński kl. 8b WCM „W lustrze książki" dla klas 7-8.

Uczniowie ci pod opieką pani Joanny Okońskiej uczestniczyli w gali, która odbyła się w Centrum solidarności w Gdańsku, o odbiór nagród stał się również pretekstem do spaceru po Starówce i poznaniu części historycznej tego pięknego miasta.

Maratony  to Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, który co roku odbywa się pod Patronatami Honorowymi: Pomorskiego Kuratora Oświaty i  Prezydenta Miasta Gdańska i skierowany jest do uczniów szkół na różnych poziomach edukacyjnych.

W tegorocznej edycji WM C wzięło udział 8710 uczniów szkół podstawowych  i ponadpodstawowych z dwunastu województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego.

Konkurs ten organizowany jest na ogromną skalę i trwa cyklicznie przez  7 miesięcy. Każdego miesiąca   od września do kwietnia uczestnicy zapoznają się z wyznaczoną lekturą na wybrany miesiąc, po czym przystępują do testu wiedzy o danej książce. Punkty sumują się w ciągu całego cyklu a  w maju poznajemy zwycięzców.

Wzięcie Udziału w Wielkich Maratonach Czytelniczych to nie tylko uczta dla każdego miłośnika literatury, to również dobre ćwiczenie dla rozwoju mózgu, ćwiczenia pamięci, a także okazja do spotkań na żywo z autorami książek.

Spotkania autorskie są istotnym elementem każdej edycji WCM i cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Zapraszam wszystkich chętnych do przyszłorocznej edycji  i  jednocześnie informuję, że na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku znajduje się wykaz konkursów i zawodów wiedzy uwzględnianych podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.
W wykazie ( poz. 16) jest Wielki Maraton Czytelniczy. Laureat konkursu może takie punkty otrzymać.

Gratulacje.

Tekst i zdjęcia Joanna Okońska