Mirosław Jan Czapla - polityk, samorządowiec, Starosta Powiatu Malborskiego

Urodzony 24 czerwca 1955 roku w Malborku. Absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku, I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku (klasa matematyczno-fizyczna), Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie z tytułem Inżyniera Inżynierii Środowiska oraz Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie na kierunku Ekonomia, w której uzyskał tytuł magistra. Ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Porto Business School i uzyskał tytuł Master of Business Administration oraz kwalifikacje kandydata na członka organów nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. Posiada licencję zawodową zarządcy nieruchomości, a także dyplom Ministerstwa Skarbu Państwa dla kandydatów na Członków Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa.

Jest czynnym politykiem samorządowym od przeszło 32 lat. Działalność polityczną rozpoczął w 1990 r. jako radny Miasta Malborka. Następnie od 1998 r. został radnym Powiatu Malborskiego i Członkiem Zarządu Powiatu Malborskiego. W latach 2002-2006 był przewodniczącym Rady Powiatu, a od 2006 roku do dzisiaj pełni funkcję Starosty Powiatu Malborskiego.

W 2015 roku został wybrany na Przewodniczącego Konwentu Powiatów Województwa Pomorskiego i funkcję tą sprawuje do dzisiaj. Od 2018 roku jest członkiem Zarządu Związku Powiatów Polskich w Warszawie. Jest członkiem Rady Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, stowarzyszenia którego celem jest szeroko rozumiany rozwój Pomorza. Członek Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy oraz Przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy, w których z zaangażowaniem działa na rzecz rozwoju zawodowego Pomorzan. Przewodniczący malborskiego oddziału Platformy Obywatelskiej, członek Zarządu Regionu Pomorskiego Platformy Obywatelskiej, członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Sejmie – zespół ds. Energii, Klimatu i Środowiska.

Działa w wielu organizacjach pozarządowych, jest m.in. Wiceprezesem Zarządu Związku Samorządów na rzecz Modernizacji Drogi Krajowej Nr 22, Prezesem Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w powiecie malborskim i sztumskim, członkiem Zarządu Stowarzyszenia Żuławy w Nowym Dworze Gdańskim, Przewodniczącym Stowarzyszenia Gmin i Powiatu Malborskiego, członkiem Zarządu Klastra Energetycznego „Żuławy”.

Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za swoją działalność na rzecz społeczności lokalnej. Posiada również szereg odznaczeń resortowych m. in. Złoty Medal za zasługi dla Pożarnictwa, Srebrny Medal za zasługi dla Policji, odznakę honorową PCK II stopnia za zasługi dla PCK. Posiada odznakę honorową za zasługi dla Związku Inwalidów Wojennych oraz odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych. Został również uhonorowany przez Związek Powiatów Polskich tytułem „Samorządowiec 10-lecia”, „Samorządowiec 20-lecia” oraz Medalem Bene Meritus Powiatom. W 2022 r. podczas Gali Liderów Samorządu w Kleszczewie otrzymał medal „Lider Samorządów 1990-2023”.

tekst: materiał dostarczony przez Starostwo Powiatu Malborskiego

zdjęcie: https://bip.powiat.malbork.pl/dokumenty/menu/16