Ikona powiększania tekstu
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień

Naukobus od Fundacji PGNiG w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku

Dziś do Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku przyjechał Naukobus. Jest to mobilne laboratorium Ignacego Łukasiewicza, które odwiedza szkoły w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Organizatorami wydarzenia „Być jak Ignacy. Nauka w drodze” jest Fundacja PGNiG oraz Centrum Edukacji Smart Lab Poczuj Chemię do Nauki.

Dwupiętrowy autobus przyjechał do nas dzięki staraniom nauczycielki chemii, pani Ewy Smardzewskiej. Wcześniej, w klasach 7 i 8, pani Smardzewska zorganizowała konkurs o Ignacym Łukasiewiczu, promujący wiedzę o tym polskim naukowcu, filantropie i patriocie. Wynalazca założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej oraz stworzył lampę naftową. Pierwszy również wykorzystał ropę naftową na skalę przemysłową. Zdobyty w ten sposób majątek przeznaczał na walkę z biedą, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Wspomagał zakładanie sądów, budowy dróg i mostów oraz szkół i szpitali (za: Wikipedia).

Edukatorzy z Naukobusa zaoferowali liczne atrakcje, dostarczyli uczniom Malborskiej Dwójki wiele emocji, a przede wszystkim przekazali mnóstwo wiedzy. Na dolnym pokładzie można było zobaczyć pokaz kolorowych reakcji chemicznych i kącik Ignacego. Uczniowie SP2 uczestniczyli w mrożących krew w żyłach eksperymentach z użyciem suchego lodu. Na górnym pokładzie odbyły się zajęcia edukacyjne o wydobyciu i wykorzystaniu ropy naftowej w polskim przemyśle. Uczesticy zbudowali modele cząsteczek paliw węglowodorowych. Obok autobusu stanął namiot, w którym naukowcy przeprowadzili pokazy fascynujących ognistych eksperymentów. Były wybuchy, na które wszyscy czekali najbardziej!

Dzięki Naukobusowi przekonaliśmy się, że chemia to bardzo interesująca i widowiskowa dziedzina wiedzy. Ta wizyta wiele nas nauczyła i na pewno rozbudziła niejedną fascynację chemią.

tekst: Maciej Kloc

zdjęcia: Dominik Stecki, Maciej Kloc, Sebastian Olszewski