Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Naukobus od Fundacji PGNiG w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku

Naukobus od Fundacji PGNiG w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku

Dziś do Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku przyjechał Naukobus. Jest to mobilne laboratorium Ignacego Łukasiewicza, które odwiedza szkoły w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej. Organizatorami wydarzenia „Być jak Ignacy. Nauka w drodze” jest Fundacja PGNiG oraz Centrum Edukacji Smart Lab Poczuj Chemię do Nauki.

Dwupiętrowy autobus przyjechał do nas dzięki staraniom nauczycielki chemii, pani Ewy Smardzewskiej. Wcześniej, w klasach 7 i 8, pani Smardzewska zorganizowała konkurs o Ignacym Łukasiewiczu, promujący wiedzę o tym polskim naukowcu, filantropie i patriocie. Wynalazca założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej oraz stworzył lampę naftową. Pierwszy również wykorzystał ropę naftową na skalę przemysłową. Zdobyty w ten sposób majątek przeznaczał na walkę z biedą, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Wspomagał zakładanie sądów, budowy dróg i mostów oraz szkół i szpitali (za: Wikipedia).

Edukatorzy z Naukobusa zaoferowali liczne atrakcje, dostarczyli uczniom Malborskiej Dwójki wiele emocji, a przede wszystkim przekazali mnóstwo wiedzy. Na dolnym pokładzie można było zobaczyć pokaz kolorowych reakcji chemicznych i kącik Ignacego. Uczniowie SP2 uczestniczyli w mrożących krew w żyłach eksperymentach z użyciem suchego lodu. Na górnym pokładzie odbyły się zajęcia edukacyjne o wydobyciu i wykorzystaniu ropy naftowej w polskim przemyśle. Uczesticy zbudowali modele cząsteczek paliw węglowodorowych. Obok autobusu stanął namiot, w którym naukowcy przeprowadzili pokazy fascynujących ognistych eksperymentów. Były wybuchy, na które wszyscy czekali najbardziej!

Dzięki Naukobusowi przekonaliśmy się, że chemia to bardzo interesująca i widowiskowa dziedzina wiedzy. Ta wizyta wiele nas nauczyła i na pewno rozbudziła niejedną fascynację chemią.

 

tekst: Maciej Kloc

zdjęcia: Dominik Stecki, Maciej Kloc, Sebastian Olszewski 

Data dodania: 2023-09-13 12:03:50
Data edycji: 2023-09-13 14:34:46
Ilość wyświetleń: 941
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej