Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

W związku z obchodami 104 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, której hasło przewodnie brzmi "WywieśMy flagi dla Powstańców!", koło historyczne ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku, zorganizowało 21 grudnia swoje Miasteczko Powstańcze. W ten sposób uczciliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który w Polsce będziemy świętować 27 grudnia.

Dzieci z klas młodszych, na lekcjach historii, przygotowywały kokardy patriotyczne i proporczyki powstańcze. Młodzież z klas starszych rozwiązywała specjalnie przygotowany Quiz historyczny oraz opracowywała materiały dotyczące Powstania Wielkopolskiego, plakaty, mapki, referaty i biogramy. W trakcie lekcji historii uczniowie odbyli wędrówkę śladami związanego z Malborkiem Stanisława Taczaka oglądając prezentację:

 

 

Uczniowie z koła historycznego przygotowali tablice z informacjami o pierwszym wodzu powstania, zebrali wycinki z gazet, widokówki i obrazy. W akcje włączyli się również Rodzice pomagając wydrukować okolicznościowe ikonografiki powstańcze oraz przygotować portret Stanisława Taczaka.

Klasa 8b z wychowawczynią i jednocześnie pomysłodawczynią akcji panią Lidią Krzyżosiak, przygotowała okolicznościowe stroje z epoki. Na korytarzu pojawili się Ignacy Jan Paderewski oraz Powstaniec Wielkopolski, z którym można było wykonać zdjęcie. Były również piękne damy, które pomagały przygotowywać w zakładzie rzemieślniczym kotyliony i proporczyki.

W saloniku prasowym czekał specjalny numer Kuriera Powstańczego oraz wiele artykułów o tematyce powstańczej. W korytarzowym Miasteczku Powstańczym można było posłuchać patriotycznych nagrań, w tym Marsylianki Wielkopolskiej oraz Roty.

W trakcie przerw uczniowie podziwiali komplet 11 pocztówek z reprodukcjami akwareli Leona Prauzińskiego. Pocztówki ukazują sceny walk w czasie powstania wielkopolskiego.

 

 

27 grudnia świętujmy wspólnie z całą Polską Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego! Uczcijmy 104. rocznicę wybuchu Wielkopolskiej Insurekcji wywieszając czerwoną flagę z białym orłem.

Zapraszamy do udziału w miejskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbędą się 27 grudnia o godzinie 14 na cmentarzu przy kościele pw. św. Józefa w Kałdowie.

Stanisław Taczek zmarł w Malborku w 1960 roku. W 1988 roku jego szczątki zostały ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W Malborku pozostała tablica upamiętniająca powstańca.

 

Tekst i zdjęcia: Lidia Krzyżosiak 

 

Data dodania: 2022-12-21 21:21:15
Data edycji: 2022-12-22 08:26:52
Ilość wyświetleń: 320
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej