Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Podsumowanie uczniowskiej wymiany i spotkania z uczniami z Niemiec

Podsumowanie uczniowskiej wymiany i spotkania z uczniami z Niemiec

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku spędzili pięć dni w Monheim nad Renem w ramach wymiany uczniowskiej. W trakcie wyjazdu uczniowie mieszkali u rodzin i realizowali wspólny program wraz z uczniami szkoły Gesamtschule am Berliner Ring.

Podróż do Niemiec rozpoczęła się we wtorek 24 października. Grupa uczniów z klas 6-8 pod opieką Anny Linkner-Suskiej oraz Izabeli Przybysz poleciała do Dortmundu. Po serdecznym powitaniu na lotnisku pojechaliśmy wspólnie z naszymi gospodarzami do Monheim nad Renem, gdzie zostaliśmy oprowadzeni po szkole oraz spędziliśmy czas, wzajemnie się poznając. 

Gesamtschule am Berliner Ring jest szkołą, która powstała w 2019 roku. System szkolnictwa w Niemczech jest zorganizowany inaczej niż w Polsce i może wyglądać różnie w zależności od kraju związkowego oraz miasta. Uczniowie rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, która trwa 4 lata, a następnie kontynuują edukację w innej placówce. W Monheim nad Renem uczniowie mają do wyboru 3 szkoły. Jedną z nich jest właśnie Gesamtschule am Berliner Ring, gdzie nauka trwa aż do matury. Uczestnicy wymiany mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w niemieckiej szkole, ponieważ uczestniczyli w nich wraz ze swoimi gospodarzami. Cennym doświadczeniem były również wspólne zajęcia gotowania. W pięcioosobowych zespołach uczniowie przygotowali dla siebie wspólny obiad – pizzę według własnego pomysłu.

W trakcie wyjazdu uczniowie poznali miasto Monheim nad Renem, które jest naszym miastem partnerskim. Zwiedzili zarówno zabytkową część miasta, a także nowo wybudowane centrum. Jedną z atrakcji była przejażdżka samojezdnym autobusem wyposażonym w napęd elektryczny i kontrolowanym zdalnie.  

Ważnym wydarzeniem było spotkanie z Burmistrzem, panem Danielem Zimmermannem, który w ciekawy sposób opowiedział o swoim mieście. Podczas wizyty w Ratuszu, w obecności Burmistrza został podpisany akt partnerstwa pomiędzy Gesamtschule am Berliner Ring oraz Szkołą Podstawową nr 2 w Malborku. 

Uczniowie mieli również okazję odwiedzić dwa duże ośrodki miejskie. Jednym z nich była Kolonia wraz ze swoją słynną katedrą oraz Düsseldorf, gdzie z wieży telewizyjnej mogliśmy podziwiać piękną panoramę. Niestety nie mogliśmy w pełni nacieszyć się atmosferą obu miast, ponieważ deszczowa pogoda pokrzyżowała nam plany. Mimo wszystko spędziliśmy miło czas, podróżując przeróżnymi środkami transportu, spacerując po najważniejszych ulicach oraz robiąc zakupy. W przedostatni dzień pobytu, po powrocie z Düsseldorfu udaliśmy się wieczorem na koncert rapowy. 

W sobotę spotkaliśmy się na wspólnym obiedzie, a potem pojechaliśmy wraz ze swoimi gospodarzami na lotnisko, gdzie nadszedł trudny czas rozstania. Ze łzami w oczach żegnaliśmy się z nowopoznanymi przyjaciółmi . Dzięki uczestnictwu w wymianie uczniowie mogli poznać nowe miejsca, kulturę i obyczaje, rozwinąć zwoje umiejętności językowe, a także nawiązać nowe znajomości. W czerwcu spotkamy się ponownie, tym razem w Malborku.

Takst: Anna Linkner-Suska 

Zdjęcia: Anna Linkner-Suska, uczniowie Gesamtschule am Berliner Ring

Data dodania: 2023-10-31 07:17:13
Data edycji: 2023-10-31 07:26:29
Ilość wyświetleń: 562
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej