Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to zostało ustanowione w 2002 roku.

Według legendy, 100 lat wcześniej, w 1902 roku, została wyprodukowana pierwsza tego typu zabawka. Inspiracją było uratowanie małego niedźwiadka przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Thoedora Roosvelta. Zwierzak został postrzelony na polowaniu, a prezydent nie pozwolił na dalsze jego krzywdzenie. Gazeta „The Washington Post” opublikowała na ten temat artykuł zilustrowany rysunkiem misia. Informację przeczytał Morris Mitchon, sklepikarz z Brooklynu, który zaczął produkować pluszowe zabawki, za wzór biorąc obrazek z gazety. Misie nazwano Teddy Bear na cześć prezydenta Theodora, czyli zdrobniale – Teddiego.

W rzeczywistości pluszowe misie były już produkowane w Europie i to od 1880 roku. Zajmował się tym zakład krawiecki Margarete Steiff w Giengen on der Branz. Na początku pluszaki spełniały funkcję poduszeczek do igieł, ale okazało się, że akcesoria te pokochały również dzieci. Legenda ze Stanów Zjednoczonych przyczyniła się do wzrostu popularności ulubionej dziś zabawki.

W naszej szkole Dzień Pluszowego Misia obchodziliśmy już dziś. Uczniowie mogli przynieść na zajęcia swoje ulubione pluszaki, a każdy, kto miał puchatego towarzysza, mógł liczyć na zwolnienie z pytania. Przedszkolaki i młodsi uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z pluszowymi misiami. Rada Rodziców sprzedawała pluszaki, które otrzymywały swoje drugie życie u nowych właścicieli.

Dodatkowo VOBRO – producent słodyczy z Brodnicy, ufundowała dla wszystkich czekoladowe misie. Kolejny już raz zaprzyjaźniona firma obdarowała nas słodkimi upominkami. Dziękujemy!

tekst: Maciej Kloc

zdjęcia: Daria Banaszewska, Lidia Krzyżosiak