Tydzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999r. w celu upamiętnienia tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r.     w Dhace. Zginęło wówczas pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Aby podkreślić, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych: regionalnych, narodowych, oficjalnych i nieoficjalnych, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Ignacego Krasickiego w Malborku obchodzono nie „Dzień” a „Tydzień Języka Ojczystego”. Zespół humanistyczny „Dwójki” przygotował cykl zajęć do realizacji w ciągu całego tygodnia.

Poniedziałek to Dzień Postaci Literackich

Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w zabawie w „przebieranki” w znane postacie literackie – bohaterów powieści, mitu, legendy, baśni, komiksu, których znamy z różnych książek nie tyko polskich, ale także tych przetłumaczonych z innych języków na język ojczysty. Na szkolnych korytarzach tego dnia pojawili się m.in. Pan Kleks i Ania z Zielonego Wzgórza (w kilku wcieleniach), Kubuś Puchatek, Szewczyk Dratewka, Pinokio, Sherlock Holmes, Harry Potter i Hermiona i inni. W zabawie wzięli udział nawet ci, którzy książki czytają niechętnie.

Wtorek – dyktando biegane, czyli połączenie ruchu i naturalnej dziecięcej radości oraz świetna motywacja do zdobywania wiedzy.

Uczniowie mieli za zadanie podbiec do tekstu dyktanda na drugi koniec sali, zapamiętać jak najwięcej,    a następnie wrócić do swojej ławki i wpisać do zeszytu to, co zapamiętali. W poszczególnych klasach uczniowie pracowali w grupach składających się z „pisarza” zapisującego tekst i 2-3 „biegaczy” zapamiętujących tekst i dyktujących „pisarzowi”. Taka forma dyktanda przypadła do gustu nawet tym, którzy nie lubią ortografii.

Środa – Reklama języka ojczystego

Tego dnia na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty (wykonane wcześniej na lekcjach GDDW)       z hasłami i sloganami reklamującymi język ojczysty. Ponadto na zajęciach bibliotecznych i lekcjach języka polskiego uczniowie „bawili się” językiem ojczystym, stosując łamańce językowe, grając w „Wisielca”    i kalambury.

Czwartek – „T-raperzy znad Wisły”

Na dużych przerwach uczniowie mogli posłuchać piosenek w stylu rap, przedstawiających historię Polski  i polskich królów.

Piątek – apel okazji Dnia Języka Ojczystego

Ponadto:

·        Szkolny zespół „Fantazja” zaprezentował piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa”.

·        Na lekcjach muzyki uczniowie wykonywali piosenki z gatunku poezji śpiewanej.

·        Na lekcjach plastyki dzieci wykonywały ilustrację do wybranej lektury szkolnej.

·        Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy „Opowiedz mi o swojej książce”.

·        Nauczyciele języków obcych przedstawili, w formie gazetki, zapożyczenia językowe.

Tekst : Elżbieta Kazimierczyk

Zdjęcia : Sebastian Olszewski, Daria Banaszwska, Helena Polkowska