Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Tydzień kreatywnego patriotyzmu

Tydzień kreatywnego patriotyzmu

Podtrzymywanie narodowych tradycji i patriotyzm nie są obce uczniom ze  Szkoły Podstawowej nr 2 w Malborku. Młodzież z koła historycznego i samorządu szkolnego przygotowała moc atrakcji w Tygodniu Kreatywnego Patriotyzmu, który trwał w szkole od 7 do 10 listopada 2022.

 Każdy uczeń, który chciał mógł wykazać się talentami; wokalnymi, artystycznymi, organizacyjnymi i wiedzą na temat historii Polski.

 Informacje o planowanych działaniach zostały podane do wiadomości uczniów na szkolnych tablicach ogłoszeń, tak żeby każdy mógł przygotować się i wziąć udział w wybranych przez siebie kreatywnych aktywnościach.

W poniedziałek, 7 listopada na szkolnym korytarzu , w trakcie przerw grał Patefon Niepodległości. Uczniowie mogli przyłączyć się do śpiewania pieśni patriotycznych, narodowych i niepodległościowych. W trakcie różnych lekcji i zajęć uczniowie śpiewali, brali udział w karaoke, rysowali obrazki do pieśni i piosenek. Na rysunkach pojawili  Legioniści Piłsudskiego, ułani pod okienkiem, czerwone maki, partyzanci i wiele innych pięknych tematów.

W szkolnej świetlicy dzieci robiły  patriotyczne lapbooki. Młodsi uczniowie wraz z wychowawczyniami oglądali filmy, poznawali symbole Polski, rysowali oraz uczyli się śpiewać patriotyczne pieśni, które następnie wykonali w trakcie okolicznościowego apelu.

Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Młodzieżową Radę Miasta Malbork przygotowując wiele pięknych prac plastycznych o tematyce patriotycznej.

We wtorek, 8 listopada, młodzież ucząca się języka niemieckiego wraz z kołem historycznym przygotowała Korowód Świętego Marcina. W szkole został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy lampion Świętego Marcina. Dzieci z grupy wiekowej 4-8 wykonały symbole tego święta, organizatorzy korowodu chodzili po klasach śpiewając piosenkę Ich geh mit mainer Laterne.

Świętowanie tradycji i poznawanie niemieckiej kultury sprawiły dzieciom sporo radości.  Święty Marcin, żebrak i gęsi wyglądali bardzo ładnie. Pochodowi towarzyszyła gra na instrumentach i prezentacja lampionów. Poznaliśmy kolejne talenty muzyczne.

Sponsorem nagród w konkursie był Bank Spółdzielczy w Malborku. Nagrody zostały wręczone w czasie rewii niepodległości dla 8 klas.

W środę, 9 listopada uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami powrócili do tradycji z okresu międzywojennego, kiedy to polska elita radośnie świętowała odrodzenie Rzeczypospolitej. Tego dnia klasy ósme uczestniczyły w Rewii Niepodległości.

 Był to już drugi bal tej grupy uczniów. Pierwszy bal odbył się w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania niepodległości, gdy uczniowie byli w klasie 4. W tym roku powróciliśmy do wspomnień, bogatsi w doświadczenia i starsi o 4 lata. Wielu uczestników postarało się o stylizacje z lat 20 i 30- stych. Były tańce, recytacje i zabawy w stylu retro, a przede wszystkim dużo wzruszeń na widok zdjęć sprzed czterech lat.

Bal rozpoczął się tradycyjnym polonezem. Przez dwie godziny lekcyjne młodzież wspaniale się bawiła w atmosferze z czasów II Rzeczpospolitej wspominając aktorów kina i teatru: Polę Negri, Aleksandra Żabczyńskiego, Jadwigę Smosarską i wiele innych wspaniałych postaci. Na zakończeniu został wybrany prezes i prezesowa balu czyli uczniowie, którzy mieli najpiękniejsze stylizacje i stroje.

Nasze szkolnne koło filmowe stworzyło filmową relację z Rewii Niepodległości. Można ją obejrzeć na naszym kanale na YouTube (kliknij) oraz poniżej:


 

W czwartek, 10 listopada każdy kto chciał, przyszedł do szkoły ubrany w biało- czerwone barwy. Na uczniów czekała patriotyczna foto ramka. Na korytarzach królował kolor biało- czerwony. W klasach słychać było patriotyczne śpiewy. Korytarze wypełniły się fantazyjnymi strojami, kapeluszami i szalikami w barwach narodowych.

Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali przepiękne kotyliony patriotyczne. Nauczyciele w trakcie swoich lekcji odśpiewali z uczniami o godzinie 11.11 Hymn Państwowy.

 Koło historyczne przygotowało zabawę tematyczną „Poszukaj swojej historycznej pary". Zabawa polegała na wylosowaniu postaci historycznej. Politycy z lat międzywojennych, aktorzy, sportowcy, naukowcy, literaci, poeci, inżynierowie i wiele innych słynnych nazwisk znalazło się w patriotycznym koszyku wiedzy. Zadaniem uczniów było odnalezienie swojej pary, ustalenie kim była postać i zgłoszenie się do nauczyciela historii po celującą ocenę.

Tego samego dnia klasy 0-3 zorganizowały festiwal piosenki patriotycznej. Odświętnie ubrani uczniowie z biało – czerwonymi elementami strojów i rekwizytami w barwach narodowych najpierw obejrzeli film „Karolek i 11 listopada”. W przystępny sposób poznali drogę do niepodległości Polski, ważne fakty z historii Ojczyzny, przypomnieli sobie symbole narodowe oraz poznali sposoby uczczenia tego święta. Następnie poszczególne klasy prezentowały wybraną piosenkę patriotyczną. Dzieci z wielkim zaangażowaniem śpiewały i interpretowały ruchem treść piosenek. Każda klasa otrzymała wielkie brawa.

11 listopada, w piątek, delegacja z naszej szkoły, uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w obchodach miejskiego dnia Niepodległości. Uczestniczyli w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz w marszu, inscenizacji Czas patriotów i uroczystościach pod pomnikiem Armii Krajowej oraz Żołnierzy Armii Wyklętej.

Nie zabrakło także akcentów sportowych. Uczniowie wzięli udział w biegu szkolnym, w zależności od kategorii wiekowej. Biegi toczyły się na dystansie od 700 do 1700 metrów ulicami Warecką, Kościuszki, Piastową, Parkową i pl. Narutowicza.

To był wspaniały tydzień Kreatywnego Patriotyzmu, w którym wzięło udział bardzo wielu uczniów naszej szkoły.

Autorzy tesktu : Pani Lidia Krzyżosiak oraz Pani Magdalena Karch

Zdjęcia : Pani Lidia Krzyżosiak, Pani Magdalena Karch oraz uczniowie szkolnego koła fotograficznego

Data dodania: 2022-11-11 18:06:11
Data edycji: 2022-11-11 20:48:01
Ilość wyświetleń: 1087
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej