82-200 Malbork
al. Wojska Polskiego 479
Druga odsłona Tygodnia Kreatywnego Patriotyzmu przeszła do historii.
Celem działań było propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży i zachęcanie do aktywnego przeżywania i celebrowania świąt państwowych.
W poniedziałek, 6 listopada swoje podwoje otworzyła galeria plakatu zaaranżowana na szkolnym korytarzu. 105 plakatów na 105 rocznicę odzyskania niepodległości ucieszyło oczy oglądających. Dominowały kolory biały i czerwony.
Wtorek upłynął pod znakiem lekcji tematycznych. Przypomnieliśmy historię odzyskiwania niepodległości oraz postacie ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa i wielu innych polityków i działaczy.
W środę, 8 listopada kolejny raz zagrał Patefon Niepodległości. Tego dnia wspólnie słuchaliśmy i śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i wojskowe. Było uroczyście, wesoło, a chwilami wzruszająco. Wielu uczniów, a także nauczycieli przyszło do szkoły w pięknych kreacjach. Wykonywaliśmy grupowe i indywidualne zdjęcia w patriotycznej ramce przygotowanej przez p. Iwonę Jażdżewską. Uczniowie poznali także tradycje związane z dniem 11 listopada, takie jak gęsina na świętego Marcina i rogale świętego Marcina.
Najbardziej oczekiwanym dniem był czwartek 9 listopada czyli Igrzyska Niepodległości. Celem igrzysk było krzewienie kultury olimpizmu jako filozofii życia oraz przypomnienie dokonań wybitnych polskich olimpijczyków i sportowców okresu międzywojennego. Każda klasa prezentowała jednego bohatera. Na igrzyskach pojawili się między innymi : Halina Konopacka, Janusz Kusociński, Stanisław Marusarz, Maria Kwaśniewska, Jadwiga Jędrzejowska, Jadwiga Wajsówna, Ernest Wilimowski, kolarze i wielu innych wspaniałych sportowców.
Olbrzymie wrażenie zrobił samolot Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury RWD-6. Autorem modelu samolotu jest dziadek czworga naszych uczniów, pan Jerzy Gąsecki. Asy polskiego lotnictwa nie powstydziłyby się takiej maszyny! Konstruktorowi gratulujemy talentu i dziękujemy za wspieranie naszych szkolnych inicjatyw. Uczniowie nagrodzili pracę pana Jerzego gromkimi brawami.
W trakcie czwartkowej imprezy uczniowie obejrzeli prezentacje tematyczne, brali udział w konkursach wiedzy, rywalizowali jak na sportowców przystało. Pięknie zaprezentowały się dziewczęta przygotowane przez p. Małgorzatę Woźniak. Piramida gimnastyczna była prawdziwe akrobatycznym pokazem.
Konkurencje sportowe przygotowane przez p. Jolantę Bożek jak zwykle rozgrzały zawodników i obudziły ducha olimpizmu. W myśl hasła „W zdrowym ciele, zdrowy duch" wszyscy wspaniale się bawili. Zawodników dopingowali najwspanialsi biało czerwoni kibice.
Na początku spotkania uczniowie wysłuchali piosenki z filmu Sportowiec mimo woli, w wykonaniu Adolfa Dymszy. Piosenka z refrenem "Na cześć młodości wszyscy razem hip hip hura!" spodobała się szczególnie młodszej części publiczności. Na zakończenie igrzysk symboliczne medale w imieniu całych klas odebrali uczniowie wcielający się w postacie olimpijczyków.
W piątek w klasach 0-3 odbył się apel z okazji 105 rocznicy obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie pod opieką wychowawców przybyli do pięknie udekorowanej auli , w strojach galowych z kotylionami i chorągiewkami. Hania i Ignaś z klasy 3 a zapoznali ich z rysem historycznym odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy bejrzeli prezentację multimedialną o zaborcach naszego narodu. O godz.11.11 w akcji "Szkoła do hymnu” odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie odbył się festiwal pieśni patriotycznych, gdzie uczniowie prezentowali znane im pieśni patriotyczne. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i powagą prezentowali przygotowane utwory. To była dla nas prawdziwa lekcja historii.
W sobotę poczet sztandarowy i delegacja uczniów wzięli udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Niepodległości.
Wszystkim zaangażowanym uczniom z Koła Historycznego oraz Samorządu Uczniowskiego, a także całej szkolnej społeczności DZIĘKUJEMY za udany Tydzień Kreatywnego Patriotyzmu.
tekst: Lidia Krzyżosiak, pomysłodawca i organizatorka Tygodnia Kreatywnego Patriotyzmu; Adela Semeniuk, autorka scenariusza apelu klas 0-3
zdjęcia: Daria Banaszewska, Daria Dudek, Krystyna Kibort, Helena Polkowska, Aleksandra Sulencka oraz Lidia Krzyżosiak, Anna Osipiak i Maciej Kloc
82-200 Malbork
al. Wojska Polskiego 479