Wizyta uczniów z Niemiec

Wizyta uczniów i nauczycieli z Gesamtschule am Berliner Ring z Monheim nad Renem w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku w ramach wymiany szkolnej. W dniach 02-07 czerwca 2024 roku gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 2 w Malborku grupę młodzieży z niemieckiego miasta Monheim nad Renem. W programie wymiany uczniowskiej uczestniczyło 11 uczniów ze szkoły Gesamtschule am Berliner Ring, którzy przybyli wraz z dyrektor szkoły, panią Stephanie Bräuer, wicedyrektorem szkoły panem Martinem Paeslackiem oraz dwiema nauczycielkami. Głównym celem projektu była integracja młodzieży polskiej i niemieckiej oraz wspólne uczestnictwo w zajęciach i wycieczkach w ramach zawartego w październiku 2023 partnerstwa szkolnego. Projekt miał zachęcić młodzież do budowania osobistych kontaktów i przyjaźni. Podczas sześciu dni uczniowie z obu szkół realizowali wspólny program. W poniedziałek goście z Niemiec zostali oprowadzeni po szkole przez panią dyrektor Ewę Ciechowską, dowiedzieli się, jak funkcjonuje system szkolnictwa w Polsce oraz wzięli udział w dyskusji na temat podobieństw i różnic w organizacji nauczania w Polsce i w Niemczech. W ramach zajęć w szkole uczniowie uczestniczyli w zabawach i grach służących wzajemnemu poznaniu się, a także mieli okazję posmakować jednego z typowych polskich dań – pierogów podczas obiadu w szkolnej stołówce. Wieczorem wszyscy spotkali się na ognisku integracyjnym w malborskim Centrum Aktywnego Wypoczynku. Na kolejne dwa dni zaplanowane były wycieczki. We wtorek udaliśmy się do Gdańska, gdzie zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, pospacerowaliśmy nad Motławą oraz po Starym Mieście, odwiedziliśmy Długi Targ, Ratusz Głównego Miasta i Bazylikę Mariacką. W środę nie zabrakło kolejnych atrakcji. Tym razem pojechaliśmy do Gdyni, gdzie spędziliśmy miło czas wędrując po Bulwarze Nadmorskim oraz relaksując się na plaży przy pięknej słonecznej pogodzie. Następnym punktem programu była wizyta w Centrum Nauki Experyment i zwiedzanie interaktywnych wystaw, twórcze eksperymentowanie oraz rozwijanie zainteresowań z zakresu nauk przyrodniczych. W czwartek odwiedziliśmy Urząd Miasta, gdzie spotkaliśmy się z Burmistrzem Miasta Malborka, panem Markiem Charzewskim, który opowiedział nam jak wygląda typowy dzień pracy burmistrza oraz mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat miast partnerskich, z którymi współpracuje Malbork. Jednym z nich jest właśnie Monheim nad Renem, z którego przyjechali nasi goście. Następnie uczestnicy wymiany zwiedzili zamek, gdzie wzięli udział w warsztatach na temat broni i uzbrojenia. Wieczór zakończył się wspólną grą w kręgle. Piątek był ostatnim dniem wymiany. Dzień rozpoczął się zajęciami w szkole, podczas których uczniowie podsumowali wspólny pobyt. Kolejnym punktem programu był udział w rejsie po Nogacie, po którym obserwowaliśmy korowód, który przeszedł ulicami Malborka w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej. Późnym popołudniem odwieźliśmy naszych gości na lotnisko w Gdańsku, gdzie nadszedł czas pożegnania i niemieccy uczestnicy wymiany odlecieli do Düsseldorfu. Spotkanie w Malborku był doskonałą okazją do rozwijania relacji nawiązanych w październiku 2023 roku podczas naszej wizyty w Monheim. Uczniowie SP2 mogli gościć w swoich domach i szkole rówieśników ze szkoły partnerskiej. Dzięki wspólnym zajęciom uczestnicy wymiany mogli się lepiej poznać, rozwijać swoje umiejętności językowe oraz spędzić miło czas na wspólnej nauce i zabawie. Nauczyciele z obu szkół wymienili się doświadczeniami, które będą mogli wykorzystać w dalszej pracy. Wymiana odbyła się dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Urzędu Miasta Malborka.

Tekst i zdjęcia Anna Linkner Suska

Data dodania: 2024-06-11 12:22:40