Wizyta w Sądzie Rejonowym

Dnia 14 listopada uczniowie klasy 7a, w ramach VIII Tygodnia Edukacji Prawnej, wybrali się na wycieczkę do Sądu Rejonowego w Malborku. To wydarzenie edukacyjno – prawne, którego celem było zapoznanie uczniów z pracą sędziów i pracowników sądowych. Uczniowie zapoznali się z rolą, przeznaczeniem„ Niebieskiego pokoju” czyli przyjaznego pokoju przesłuchań, w którym dziecko występujące w roli świadka będzie czuć się komfortowo. „To miejsce przyjazne, nastawione na potrzeby przesłuchiwanego, takie które zminimalizuje stres związany z rolą świadka bądź uczestnika rozprawy sądowej i ułatwi uzyskanie od dziecka wiarygodnego materiału dowodowego podczas przesłuchania. Uczniowie zwiedzili archiwum sądowe, gdzie przechowywane są akta spraw sądowych i dowiedzieli się na czym polega praca archiwisty sądowego. Mogli zasiąść w ławach sali rozpraw i poczuć atmosferę tego miejsce. W sali rozpraw sędzia Grażyna Ratusznik przybliżyła pracę sędziego. Uczniowie dowiedzieli się m.in. kto jest obecny w sali rozpraw i jak zachowywać się podczas rozprawy. Uczestnicy wycieczki mogli zająć miejsce przeznaczone w czasie rozprawy przez sędziego, oskarżonego, świadka. Niektórzy mieli możliwość założenia togi sędziego. Na koniec wycieczki w „nagrodę niespodziankę” uczniowie mogli zobaczyć areszt.  Kulisy pracy sądu zrobiły na uczniach duże wrażenie Była to bardzo interesująca i pouczająca wycieczka.

Tekst i zdjęcia: Jolanta Bożek

Data dodania: 2023-11-15 21:00:50