Wycieczka i rejs w Gdyni

12 października 2022 roku, uczniowie z Projektu Pomorskie Żagle Wiedzy wyjechali na wycieczkę do Gdyni. Tego dnia mieliśmy popłynąć w rejs połączony ze zwiedzaniem Portu. Już na początku wycieczki spotkała nas zaskakująca niespodzianka, gdyż dowiedzieliśmy się, że w na dnie akwenów wewnętrznych Portu Gdynia w trakcie prac przygotowawczych do ich pogłębiania zostały wykryte trzy bomby lotnicze i dwie miny morskie z okresu II Wojny Światowej. Neutralizację mieli przeprowadzić nurkowie minerzy Marynarki Wojennej. Wszyscy z wielkim zrozumieniem przyjęli zmianę harmonogramu wycieczki. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak poważne zagrożenie stanowią pozostałości działań wojennych.
W ramach doradztwa zawodowego pani Lidia Krzyżosiak opowiedziała krótko, czym zajmują się Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Oczekując na zezwolenie na wypłynięcie do Portu uczniowie spacerowali promenadą, podziwiali pomnik Józefa Conrada Korzeniowskiego, oraz dwa okręty muzeum ORP Błyskawica oraz żaglowce Dar Pomorza i Dar Młodzieży. Sporą atrakcją okazała się wspinaczka na wzgórze widokowe Kamienna Góra, skąd mogliśmy podziwiać panoramę miasta i portu. Tam niespodzianka spotkała panie nauczycielki, gdyż z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie zaśpiewali i zatańczyli na scenie, wywołując wielkie uśmiechy na twarzach swoich pań wychowawczyń. Kolejną atrakcją był posiłek w Pizza Hut.
Około godziny 13.00 pilot wycieczki otrzymał informację, że nasz rejs się odbędzie. Udaliśmy się na statek Agat i popłynęliśmy w godzinny rejs po porcie. Wycieczka była niesamowitym przeżyciem. Płynęliśmy wzdłuż nabrzeży, przyglądaliśmy się pracy w terminalach kontenerowych, patrzyliśmy na statki marynarki wojennej oraz stocznię marynarki wojennej. Przez całą wycieczkę słuchaliśmy opowiadania z głośników o historii budowy portu, znaczeniu i funkcjonowaniu.
To była niezapomniana wycieczka. Szkoda, że już ostatnia w naszym projekcie.
Zdjęcia i tekst : pani Lidia Krzyżosiak
Data dodania: 2022-10-19 11:05:14