Wyjazd do Gdańska w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy

5 października grupa z Żagli Wiedzy wyjechała do Gdańska. Zwiedziliśmy Westerplatte, miejsce ważne i znane każdemu Polakowi. Pani Lidia Krzyżosiak opowiedziała o historii składnicy, obrońcach i pancerniku Schleswig Holstein. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się pracom związanym z realizacją cmentarza wojskowego żołnierzy wojska polskiego na Westerplatte.
Drugim punktem wycieczki był Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. Uczniowie zapoznali się z rodzajami statków, pracą kapitana i wykonali kilka zadań związanych z alfabetem fonetycznym przyjętym w latach pięćdziesiątych XX wieku przez NATO. Uczyli się także jak rozpoznawać stopnie w marynarce handlowej. Następnie, aby się zrelaksować udali się na wirtualną wystawę Ludzie-Statki-Porty. Można było przeładować kontenery w porcie, wygrać regaty na basenie, sterując masowcem, żaglówką lub holownikiem. Jak prawdziwy archeolog prowadzić badania za pomocą batyskafu na samym dni morza. Ta cześć wyprawy była wesoła i relaksująca.
Po mniej angażującej części wycieczki przeszliśmy spacerem na Statek Muzeum Sołdek. Pierwszy pełnomorski statek zbudowany po II wojnie światowej. W trakcie 30 lat służby odbył prawie 1500 rejsów do ponad 60 portów i przewiózł ponad 3,5 miliona ton węgla oraz rudy żelaza.
Na zakończenie czekała nas jeszcze wizyta w Narodowym Muzeum Morskim w Spichlerzu, gdzie wzięliśmy udział w fantastycznej lekcji o tym jak wyglądało życie załogi na statku w XVII wieku.
Wyprawę zakończyliśmy w KFC i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Malborka.
To był pracowity, pełen wrażeń i wiedzy dzień.
Data dodania: 2022-10-06 16:08:27
Data edycji: 2022-10-06 16:12:05