Wystawa z okazji rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce

Dokładnie 41 lat temu wprowadzono stan wojenny w Polsce. Był to jeden z najważniejszych momentów w historii naszego kraju. Co dokładnie wydarzyło się 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano?

Uczniowie z klas 8a, 8b i 8c przygotowali wystawę z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Podzieleni na grupy, zebrali pamiątki rodzinne do „walizek wspomnień”. Była to wzruszająca i pełna nostalgii podróż do przeszłości. W walizkach znalazły się rodzinne zdjęcia, książki, dokumenty, kartki z kalendarzy. Były tam również znaczki pocztowe, banknoty i monety oraz mnóstwo fotografii z czasów stanu wojennego w Polsce.

Nauczyciele i pracownicy szkoły powrócili do lat dzieciństwa i młodości oglądając przedmioty codziennego użytku. Najczęściej powtarzanym zdaniem było „ u nas w domu też to było”. Uczniowie wykonali ogromną pracę zbierając materiały. Ciekawe wywiady z rodzicami, dziadkami i członkami rodzin przybliżyły młodzieży trudny czas lat 80-tych. Starsi uczniowie chętnie opowiadali młodszym o swoich zbiorach.

W wielu domach naszych uczniów o godzinie 19.30 na oknach pojawiło się „światło wolności”.

Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach tej wspaniałej wystawy dziękujemy. Była to poruszająca lekcja historii i przy okazji integracja rodzinna.

Uczniowie klas 8 z panią Lidią Krzyżosiak

Tekst i zdjęcia: Lidia Krzyżosiak