Zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej

W naszej szkole odbywają się zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla uczniów klas I-VI. Jest to projekt dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Organizatorem zajęć jest Miasto Malbork, przy współpracy ze szkołami podstawowymi prowadzonymi przez Miasto Malbork.

Zajęcia są dla uczniów darmowe, a ich realizacja trwa od 3 września do 20 grudnia 2024 r. W aktywnościach uczestniczą dzieci zakwalifikowane przez nauczycieli w-f w konsultacji z wychowawcami i rodzicami.

Cele zadania:

- aktywizacja sportowa dzieci i młodzieży szkolnej,

- włączenie jak największej grupy uczniów do regularnej aktywności fizycznej,

- profilaktyka wad postawy, nauka utrzymywania prawidłowej postawy ciała i ogólnego wzmocnienia ciała.

Aktywności sportowe uwględniają potrzeby rozwojowe i korekcyjne uczestniczących w nich uczniów. W ramach planowanych zajęć przewiduje się ćwiczenia ogólnorozwojowe, kształtujące sprawność psychomotoryczną i motoryczną, wspomagające harmonijny rozwój fizyczny oraz poprawę ogólnej kondycji i sprawności fizycznej uczniów. Przyczyni się to do zapobiegania nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Aktywność fizyczna podporządkowana zostanie celom terapeutycznym w zakresie m.in. kształtowania prawidłowej postawy i przeciwdziałania powstawaniu wad postawy. Przewiduje się realizację zajęć nastawionych na indywidualne potrzeby poszczególnych uczestników (np. w zakresie korekty zdiagnozowanych wad) jak również z nastawieniem na gry i zabawy zespołowe. Treningi będą zawierać elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, realizowanej w formie odpowiadającej wiekowi i możliwościom psychoruchowym uczestników.

Założone efekty realizacji zajęć:

- poprawa kondycji i sprawności fizycznej uczestników,

- ukształtowanie nawyku czynnego wypoczynku i nowych umiejętności,

- zwiększenie zakres ruchomości wszystkich stawów,

- ukształtowanie i wzmocnienie gorsetu mięśniowego,

- zwiększenie wydolności układu oddechowego,

- zniwelowanie/zmniejszenie wad postawy ,

- skorygowanie zaburzeń statyki,

- przeciwdziałanie utrwalaniu i pogłębianiu zaburzeń,

- wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała.

teskt: materiał nadesłany przez organizatora (red.: Maciej Kloc)

zdjęcie: zasoby dostarczyciela usług strony www

Data dodania: 2024-09-26 11:47:50
Data edycji: 2024-09-26 11:51:20