''Szkoda życia na hejt'' - spotkanie oraz wykład dla rodziców i nauczycieli (w naszej szkole)

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została wybrana do wyjątkowego programu „Szkoda życia na hejt” organizowanego przez Fundację UNIQA we współpracy z Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa, który skupia się na przeciwdziałaniu hejtowi w szkole. Z ponad 1000 zgłoszonych placówek nasza znalazła się w gronie zaledwie 50 wybranych. To dla nas wielkie wyróżnienie i możliwość podjęcia działań, które realnie wpłyną na poprawę atmosfery i relacji między uczniami.

Dlatego już dnia 10 października (czwartek) o godzinie 16.30 odbędzie się spotkanie i wykład o hejcie dla rodziców i nauczycieli. Poprowadzi go Filip Dębowski, edukator m.in. Fundacji „Instytut Cyfrowego Obywatelstwa”, partnera merytorycznego programu „Szkoda życia na hejt”.

Podczas spotkania dla rodziców  i nauczycieli będziemy poruszać następujące tematy:

- Jak hejt wpływa na młodzież i szkolną społeczność?

- Jak rozpoznać, że moje dziecko doświadcza hejtu w szkole?

- Jak rozmawiać z dzieckiem o hejcie i przemocy słownej?

- Co zrobić, gdy nasze dziecko jest ofiarą lub świadkiem hejtu?

- Jak wspólnie przeciwdziałać hejtowi w szkole i budować atmosferę wzajemnego szacunku?

Chcemy podkreślić, że nawet jeśli wydaje się, że ten problem nie dotyczy Państwa dziecka, warto wziąć udział w spotkaniu. Z raportu NASK z 2023 roku wynika, że:

- 40% nastolatków doświadczyło hejtu,

- 68% uważa, że mowa nienawiści to poważny problem w szkole,

- 40% uczniów nie mówi nikomu o swoich doświadczeniach z hejtem,

- 25% młodzieży nie jest w stanie jasno określić, czym dokładnie jest hejt.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie i liczymy na Państwa obecność. Wspólnie możemy stworzyć bezpieczniejsze, bardziej przyjazne środowisko dla naszych dzieci.

PROJEKT „Szkoda życia na hejt”

W ramach projektów w naszej szkole odbędą się spotkania z uczniami, warsztaty w czterech wybranych klasach oraz spotkanie z nauczycielami i rodzicami, otrzymamy również materiały edukacyjne dotyczące tematu hejtu, do pracy z uczniami. Celem programu jest pomoc w budowaniu empatii, otwartej komunikacji i lepszego zrozumienia problemu hejtu.

Informację od: Katarzyna Steinborn-Mocek

Data dodania: 2024-09-24 12:17:02